Zatrudnianie cudzoziemców baner 750x100px 4

maciek1

2

Partnerzy

lesko2

sanok2_kopia

lesko

zarszyn

besko

 

ustrzyki

krosno

jaslo

brzozow

dynow

przemysl

podkarpacie

Zostań fotoreporterem

Zostań fotoreporterem leskoonline.pl
Byłeś świadkiem zdarzenia? Masz zdjęcia, nakręciłeś film bądź napisałeś ciekawy artykuł i chcesz go opublikować? Bądź pierwszy i napisz do nas!

Kontakt z redakcją:

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tel. 502 920 384
Tel. 782 795 602
Tel. 506 137 803

Linki

Portale

Dzielnice Lesko


Stowarzyszenia

Partie Sanok
Urzędy
Urząd Skarbowy
ZUS
Urząd Miasta
Urząd Gminy
StarostwoPowiatowe
Urząd Pracy

Parafie

Szkoły

10 items tagged "policja"

Wyników 1 - 10 z 10

Policjanci zakończyli akcje związane z ujawnianiem nietrzeźwych kierujących

Category: Kronika
Utworzone: wtorek, 09, luty 2016 08:22
POWIAT LESKI / W ubiegłym tygodniu lescy policjanci przeprowadzili trzy akcje związane z trzeźwością kierujących. Łącznie zostało przebadanych 402 osoby. Jeden kierowca stracił prawa jazdy i odpowie przed sądem za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwym.
 
482146656
 
Komenda Powiatowa Policji w Lesku przeprowadziła trzy akcje związane z kontrolą stanu trzeźwości kierujących. W działaniach uczestniczyło kilkunastu policjantów z zespołu ruchu drogowego leskiej komendy, którzy prowadzili kontrole w kilku punktach na terenie powiatu leskiego. W czwartek zostały przeprowadzone działania pod nazwą "Trzeźwe popołudnie”.  Skontrolowano w tym dniu 65 osób. Jeden mężczyzna prowadził samochód w stanie nietrzeźwym. W piątkowy wieczór została przeprowadzona akcja „Alkohol i narkotyki”, podczas której policjanci przebadali 159 kierujących na trzeźwość.  W wyniku wczorajszych działań pod nazwą "Trzeźwy Poranek" zostało przebadanych 178 osób.
 
Nietrzeźwy kierowca za swoje zachowanie odpowie przed sądem. Za przestępstwo kierowania w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.
 
KPP Lesko

Policjanci wyjaśniają okoliczności skłusowania wilka

Category: Kronika
Utworzone: wtorek, 26, styczeń 2016 12:58

GMINA BALIGRÓD / ŻERNICA / Policjanci leskiej komendy wyjaśniają, w jakich okolicznościach doszło do skłusowania wilka. Martwe zwierzę w niedzielę zostało odnalezione w masywie leśnym w miejscowości Żernica. W tej sprawie policjanci przesłuchali czterech mężczyzn.

717025967


W niedzielę przed godz. 9, dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Lesku odebrał zgłoszenie, z którego wynikało, że w masywie leśnym w miejscowości Żernica (gmina Baligród) kilka osób ściąga skórę z martwego wilka. Na miejscu policjanci zastali czterech mężczyzn, przy których znajdowała się tusza wilka oraz jego skóra.

Jak się okazało trzech z nich było myśliwymi, którzy noc z soboty na niedzielę spędzali na polowaniu w bieszczadzkich lasach. Mężczyźni tłumaczyli, że natknęli się na martwego wilka, który prawdopodobnie został zastrzelony z broni palnej. Chcąc sprawdzić, co spowodowało śmierć zwierzęcia, jeden z nich postanowił zdjąć z niego skórę. 


Policjanci na miejscu wykonali oględziny, zabezpieczyli tuszę i skórę wilka oraz dwie jednostki broni myśliwskiej. Obecnie trwają czynności zmierzające do wyjaśnienia zdarzenia.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 26 września 2001r. w Polsce wilk podlega ścisłej ochronie, a za jego uśmiercenie grozi kara grzywny oraz pozbawienia wolności do 5 lat.  

 

KPP Lesko

Uchronić przed zamarznięciem

Category: Wydarzenia
Utworzone: poniedziałek, 04, styczeń 2016 08:48

PODKARPACIE / Jesień i zima, to czas, kiedy policjanci podejmują wzmożone działania, aby pomóc tym, których życie i zdrowie może być zagrożone z powodu chłodów. To wyjątkowo trudny okres dla osób bezdomnych, bezradnych i samotnych. Każdego roku policja odnotowuje przypadki zgonów, których przyczyną jest wyziębienie organizmu. Nierzadko takie osoby są pod działaniem alkoholu. 

354989477

Pamiętajmy, że niskie temperatury stanowią zagrożenie dla osób, które zwłaszcza w nocy przebywają bez dachu nad głową.  Tragiczne skutki może mieć nawet kilka godzin spędzonych na ławce podczas niewielkich mrozów, zwłaszcza dla osoby będącej pod wpływem alkoholu, dlatego policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie.
 
Funkcjonariusze jak co roku sprawdzają opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery. Jednak nie są w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Policja apeluje o informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezdomnych, starszych mieszkających samotnie, w trudnej sytuacji materialnej, których życie i zdrowie może być zagrożone podczas tych pierwszych mrozów.
  
Pamiętajmy, jeśli widzimy bezdomnego lub śpiącego na dworze człowieka nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. 
 
W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego działa bezpłatna, całodobowa infolinia 987. Pod tym numerem można uzyskać informacje o placówkach przygotowanych do przyjęcia osób w sezonie jesienno-zimowym oraz zgłosić potrzebę udzielenia pomocy osobie zagrożonej.
Więcej na ten temat na stronie internetowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie

Źródło: KWP

Każdego roku policjanci odnajdują coraz więcej osób zaginionych

Category: Wydarzenia
Utworzone: środa, 15, kwiecień 2015 08:48

POLSKA / Każdego roku policjanci odnajdują coraz więcej osób zaginionych. Tylko w 2014 roku zgłoszono ponad 20 tysięcy zaginięć. Jednocześnie w tym samym roku odnaleziono ponad 21 tysięcy osób. W 364 przypadkach były to zgłoszenia zaginięć sprzed lat. Z roku na rok maleje liczba osób nieodnalezionych – wszystko to są efekty pozytywnych zmian w Policji, która z powodzeniem tworzy ogólnopolski system poszukiwań osób zaginionych. Zmiany te zostały pozytywnie ocenione przez Najwyższą Izbę Kontroli i MSW.

 1767780088
W Polsce, co podkreśla Najwyższa Izba Kontroli  już w pierwszym zdaniu podsumowania wyników kontroli, stworzono system poszukiwań osób zaginionych. Co więcej, zadbano o ustawowe uporządkowanie działań, podejmowanych w przypadku zaginięcia osoby – stworzono bazę danych DNA osób zaginionych i ich rodzin. Umożliwia to funkcjonariuszom identyfikację osób zaginionych z ujawnionymi na terenie całego kraju, jak również za granicą osobami, o nieustalonej tożsamości i nieznanymi zwłokami.
 
W Policji również wypracowano procedury postępowania w przypadku otrzymywania zawiadomienia o zaginięciu osoby i prowadzenia czynności poszukiwawczych, zwłaszcza w stosunku do dzieci. W tym celu powstał system Child Alert.
 
Ponadto w Komendzie Głównej Policji zbudowano komórkę odpowiedzialną za ogólnopolską koordynację poszukiwań – Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, która nadzoruje w sposób szczególny poszukiwania osób zaginionych, jak również w uzasadnionych przypadkach bezpośrednio uczestniczy w prowadzonych działaniach poszukiwawczych na terenie całego kraju. Wykorzystywane w tym celu jest Mobilne Centrum Wsparcia Poszukiwań oraz bezzałogowy statek latający.
 
Równocześnie Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie podkreśliła, że Policja w sposób precyzyjny określiła m. in. właściwość miejscową jednostek organizacyjnych Policji do prowadzenia poszukiwań.
 
W tym roku Komendant Główny Policji zatwierdził program szkolenia kursu specjalistycznego dla policjantów zajmujących się zaginięciami, który wdrożony zostanie w ciągu paru miesięcy. Poprzedzone było to pilotażowymi szkoleniami dla ponad 240 policjantów z kraju.
 
Oczywiście przy tej skali działań Policji mogły pojawić się błędy, które poprzez zbudowanie właściwego systemu muszą być jak najszybciej identyfikowane i korygowane. Po to zbudowano m.in. Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych KGP. Wnioski końcowe Najwyższej Izby Kontroli mówiące o zintensyfikowaniu współpracy z innymi podmiotami, zaangażowanymi w poszukiwania, usprawnienie współpracy z Prokuraturą, zintensyfikowanie szkoleń, czy też usprawnienie obiegu informacji między jednostkami Policji nie są podstawą do kontestowania kompleksowych działań Policji w tym zakresie.
 
Nie byłoby tak dużej skuteczności działań poszukiwawczych Policji, które dziś prowadzone są nie tylko w kraju, ale również za granicą. Nie byłoby systematycznego zmniejszania liczby osób nieodnalezionych, gdyby system zbudowany w Policji nie działał.
 
Od lat 60-tych – od kiedy prowadzi się statystykę zaginięć – wg stanu na koniec 2014 roku nie odnaleziono przez lata ponad 3700 osób. Zaledwie rok wcześniej liczba ta wynosiła 4061, zaś dwa lata wcześniej 4282.
 
KPP Lesko

Uważajmy na jednoślady

Category: Wydarzenia
Utworzone: wtorek, 10, marzec 2015 08:53
POWIAT LESKI / Słoneczny i ciepły weekend sprawił, że w ostatnich dniach na bieszczadzkich drogach można było zaobserwować wzmożony ruch kierujących jednośladami. Jazda rowerem, motorowerem czy motocyklem jest niewątpliwie przyjemnością, pod warunkiem, że pamiętamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i przestrzegamy przepisów w ruchu drogowym.  
 
1903236305
 
Pamiętajmy, że główną przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów jest nadmierna prędkość i zajechanie drogi przez kierujących samochodami. Zarówno kierujący motocyklami jak i samochodami powinni pamiętać o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa i wzajemnym szacunku na drodze. Kierowcy samochodów muszą być świadomi, że zarówno rowerzysta jak i motocyklista należą do niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale prawa na drodze mają takie same jak kierowcy innych pojazdów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. 
 
U progu nowego sezonu apelujemy o jazdę zgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem. Przypominamy wszystkim użytkownikom dróg, że bezpieczeństwo na drogach zależy od nas samych. Wzajemny szacunek na drodze pomoże wszystkim bezpiecznie dotrzeć do celu. Nad bezpieczeństwem użytkowników ruchu w powiecie leskim czuwać też będą policjanci drogówki na motocyklach.
 
KPP Lesko

¾ Polaków ma zaufanie do Policji

Category: Wydarzenia
Utworzone: poniedziałek, 26, styczeń 2015 14:31

POLSKA / Policja cieszy się zaufaniem Polaków – wynika z badania społecznego na temat opinii rodaków na temat Policji i jej działań. W sondażu przygotowanym na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, zapytaliśmy również o zdanie na temat propozycji zaostrzenia przepisów ruchu drogowego.

1363139449

Zaufanie do Policji

Policja cieszy się zaufaniem Polaków. Większość respondentów (72 proc.) zadeklarowała, że zdecydowanie lub raczej ufa tej instytucji. Częściej taką deklarację składają kobiety (79 proc.), niż mężczyźni (64 proc.). Wyraźnie mniejsze zaufanie do Policji mają ludzie młodzi (60 proc.).

Poczucie bezpieczeństwa

Dwie trzecie pytanych zgodziło się, że obecność patroli sprawia, że czują się bezpieczniej. Taką deklarację składały częściej kobiety (68 proc.), niż mężczyźni (59 proc.). Najwięcej pozytywnych odpowiedzi udzieliły osoby w przedziale wiekowym od 35-54 lat. Nieco rzadziej zdanie to podzielały osoby z najmłodszej grupy wiekowej (59 proc.).

Kontrole trzeźwości

Respondenci ocenili również liczbę przeprowadzanych przez Policję kontroli trzeźwości. Przypomnijmy, że od 2014 roku znacząco została zwiększona ich liczba. W 2014 roku policjanci przeprowadzili 15,4 mln kontroli. To prawie 2 razy więcej niż w 2013 roku (8,8 mln). Mimo tej znaczącej różnicy w ocenie prawie połowy respondentów (46 proc.) kontrole trzeźwości kierowców są przeprowadzane za rzadko. Tylko 7 proc. pytanych miało odwrotną opinię, deklarując, że odbywają się one za często.

Zmiany w przepisach

Polacy mają natomiast bardzo zdecydowane zdanie dotyczące karania nietrzeźwych kierowców. Prawie wszyscy respondenci (96 proc.) opowiedzieli się za natychmiastowym odbieraniem prawa jazdy za recydywę w jeździe pod wpływem alkoholu. Zdania respondentów były natomiast podzielone w sprawie propozycji MSW dotyczącej obierania prawa jazdy za przewożenie zbyt dużej liczby osób.  W tym przypadku zaostrzenie przepisów miało prawie tyle samo zwolenników (49 proc.), co przeciwników (47 proc.)

Polacy zapytani o opinie w sprawie obierania kierowcom prawa jazdy za rażące naruszenie  przepisów nieco częściej opowiadali się za (53 proc.), niż przeciw (44 proc.) takiej sankcji. Niemniej jednak w grupie mężczyzn i ludzi młodych więcej jest przeciwników, niż zwolenników tego rozwiązania.

***

Sondaż „Opinie Polaków na temat bezpieczeństwa wewnętrznego” zrealizowany w dniach od 10 do 13  grudnia 2014 roku metodą wywiadów telefonicznych (CATI) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej 16+, N=1002 na zlecenie MSW.

 

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

 

KPP Lesko

Podsumowanie pracy w roku 2014

Category: Wydarzenia
Utworzone: czwartek, 22, styczeń 2015 13:08

POWIAT LESKI / Dzisiaj funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Lesku wzięli udział w rocznej odprawie służbowej z Zastępcą Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji inspektorem Sławomirem Szczupakiem. Przedmiotem odprawy było omówienie problemów policyjnej służby i rezultatów osiągniętych w minionym roku. Przyjęto kierunki pracy na rok 2015.

1968994559

W policyjnej odprawie rocznej wzięli też udział zaproszeni goście: starosta leski Andrzej Olesiuk, wicestarosta Wiesław Kuzio, wiceburmistrz Miasta i Gminy Lesko Barbara Krasulak, Wójt Gminy Olszanica Krzysztof Zapała oraz Wójt Gminy Baligród Robert Stępień. Na odprawie gościła także Monika Kaszubowicz, zastępca Prokuratora Rejonowego w Lesku.

Podczas odprawy Komendant Powiatowy Policji w Lesku inspektor Wiesław Korczykowski  omówił osiągnięte w 2014 roku efekty pracy leskich stróżów prawa oraz przedstawił kierunki pracy na rok 2015. Komendant podkreślił rolę współdziałania z samorządami. Ta współpraca na terenie powiatu leskiego od lat utrzymuje się na wysokim poziomie.

Podczas odprawy wyróżnieni zostali policjanci, którzy w Nowy Rok brali udział w ratowaniu życia i zdrowia ludzi podczas pożaru domków letniskowych. Komendant Powiatowy Policji w Lesku wyraził nadzieję, że ich postawę naśladować będą inni funkcjonariusze leskiej jednostki, przynosząc jej nie tylko chlubę i zaszczyt, ale przyczyniając się w sposób znaczący do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom i gościom powiatu  leskiego.

Kierunki pracy leskiej Policji na 2015 rok:
 
•    Utrzymanie liczby bezwzględnej skierowanych do służby patrolowej na     obecnym poziomie.
•    Prowadzenie działań skierowanych na wzrost poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
•    Organizowanie szkoleń zawodowych policjantów.
•    Dalsze polepszanie skuteczności zwalczania  przestępczości gospodarczej oraz przestępczości narkotykowej,
•     Poprawienie skuteczności poszukiwań osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości, jak też profesjonalne podejście do czynności związanych z poszukiwaniem osób zaginionych

KPP Lesko

Rowerzysta "recydywista"

Category: Kronika
Utworzone: wtorek, 20, styczeń 2015 13:54

ŻERDENKA / Zakaz jazdy pojazdami za wcześniej popełnione przestępstwa posiada 29-letni mieszkaniec Żerdenki. Mimo to, wczorajszego popołudnia policjanci zatrzymali go jadącego rowerem od krawędzi do krawędzi jezdni. Mężczyzna był kompletnie pijany - w organizmie miał prawie trzy promile alkoholu.

1635416298


Zagrożenie nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla innych użytkowników drogi stanowią nietrzeźwi rowerzyści. Jazda rowerem pod wpływem alkoholu jest wykroczeniem, za które może grozić grzywna lub areszt. Policjanci starają się eliminować zagrożenie w ruchu drogowym, stwarzane przez pijanych rowerzystów.

Wczorajszego popołudnia policjanci w Żerdence zatrzymali do kontroli 29-letniego mieszkańca tej wioski. Mężczyzna jadący rowerem poruszał się po jezdni zygzakiem, jadąc od jednej jej krawędzi do drugiej. Podczas kontroli okazało się, że mężczyzna jest kompletnie pijany - w jego organizmie było 2,87 promila alkoholu. 29-latek odpowie nie tylko za popełnienie wykroczenia drogowego. Funkcjonariusze ustalili, że złamał on wyrok sądu, który za wcześniej popełnione czyny zabronił mu jazdy na rowerze.

 

KPP Lesko

Debata z seniorami w Olszanicy

Category: Wydarzenia
Utworzone: wtorek, 20, styczeń 2015 13:48

OLSZANICA / O tym, jak należy postępować by unikać zagrożeń i jak najlepiej zadbać o własne bezpieczeństwo w sobotnie popołudnie, z olszanickimi seniorami rozmawiali policjanci. Debata odbyła się w przeddzień świąt babci i dziadka, w świątecznym nastroju, gdyż udział w niej wzięli również najmłodsi mieszkańcy gminy Olszanicy. I ci najmłodsi, i ci najstarsi otrzymali od funkcjonariuszy odblaski któ,rych noszenie po zmroku jest obowiązkowe.

1729133858

W sobotnie popołudnie w Olszanicy z inicjatywy wójta Krzysztofa Zapała zorganizowano spotkanie dla seniorów. Wzięło w nim udział ponad 130 zaproszonych gości oraz dzieci, które swoim występem uświetniły spotkanie swoich babć i dziadków.

Zaproszeni na spotkanie policjanci, w tym I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lesku kom. Roland Szczepanik, przypomnieli zebranym o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim zwrócono uwagę seniorów na wykroczenia najczęściej popełniane przez pieszych oraz na zagrożenia, na które są oni najbardziej narażeni. Mówiono także o ważnej roli odblasków. Wszyscy uczestnicy debaty z policjantami otrzymali od nich odblaskowe opaski na rękę, których noszenie po zmroku znacząco zwiększa bezpieczeństwo pieszych.

 

KPP Lesko

Rok 2014 bardziej bezpieczny

Category: Wydarzenia
Utworzone: wtorek, 20, styczeń 2015 13:38

Duży spadek liczby przestępstw kryminalnych, coraz częściej ujawniane przez policjantów przestępstwa gospodarcze oraz wysoka wykrywalność sprawców przestępstw – to trendy podsumowujące statystycznie rok 2014. Spadła liczba zarówno poważnych przestępstw kryminalnych (zabójstwa, rozboje z bronią lub niebezpiecznym narzędziem), jak też mniej groźnych w skutkach, lecz uciążliwych dla społeczeństwa przestępstw takich jak drobne kradzieże lub uszkodzenia mienia.

818125527
 
Przez cały 2014 rok liczba wszystkich przestępstw stwierdzonych wyniosła 915 083 to jest o 14 % procent mniej niż rok wcześniej. W 2013 roku odnotowano 1 063 906.
 
Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia (2004 - 2014) szczególnie widać spadek liczby przestępstw, gdy porówna się ze sobą jeden średni dzień z 2004 r. kiedy to dochodziło przeciętnie do 4003 przestępstw oraz jeden dzień z 2014 roku, kiedy średnia liczba przestępstw wyniosła 2 507. Widać wyraźnie różnicę - to 1496 przestępstw mniej każdego dnia. Gdy tak samo porównany liczbę przestępstw kryminalnych, to spadek wynosi 1237.
 

Zdecydowanie spadła liczba przestępstw kryminalnych - z 711 435 w 2013 roku do 633 701 w 2014 r, czyli o 77 734. Liczba przestępstw gospodarczych wzrosła ze 154 592 do poziomu, 163 080 czyli o 8488.
Spadki odnotowano w grupie przestępstw, uważanych powszechnie za szczególnie uciążliwe dla obywatela. Jest to grupa 7 wybranych rodzajów przestępstw (uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, przestępstwa rozbójnicze, kradzież cudzej rzeczy i kradzież samochodu, kradzież z włamaniem i uszkodzenie rzeczy). Spadki dotyczą każdego rodzaju z wyżej wymienionych naruszeń prawa.
 
Największe spadki przestępstw nastąpiły w następujących kategoriach:
 
Bójki i pobicia
 
Spadek z  8 788 w 2013 do  6 964 w 2014 roku. Jest to spadek o 21 %, czyli o 1824. W 2004 roku – odnotowano zdecydowanie więcej, bo 14 388 bójek i pobić. Oznacza to, że średnio każdego dnia (porównując jeden dzień z 2004 roku i jeden z 2014 roku) odnotowano średnio 20 przestępstw mniej.
 
Przestępstwa rozbójnicze
 
Spadek z 20 376 w 2013 roku do 13 868 w 2014 roku. Jest to spadek o 32 %, czyli o 6508. 10 lat temu liczba przestępstw rozbójniczych była 3,5 razy większa i wynosiła 48 636. Dziennie średnia liczba przestępstw spadła o 95.
 
Uszkodzenie rzeczy
 
Spadek z  57 955 w 2013 roku do 47 361 w 2014 roku. Jest to spadek o  18 %, czyli o 10 572.
 
Uszczerbek na zdrowiu

 
Spadek z 14 090 w 2013 roku do 13 651 w 2014 roku. Jest to spadek o 3 % czyli o 439.
 
Kradzież z włamaniem
 
Spadek ze 118 398 w 2013 roku do 106 900 w 2014 roku. Jest to spadek o około 10 % czyli o 11 498. W tej kategorii przez 10 lat odnotowano wyjątkowo duży spadek – w 2004 roku odnotowano 266 591 włamań. Oznacza to średni dzienny spadek o 437.
 
Kradzież cudzej rzeczy
 
Spadek z 214 616 w 2013 roku do 174 900 w 2014 roku. Jest to spadek o 19 %, czyli o 39 716. Jeszcze 10 lat temu liczba kradzieży wynosiła 339 086. Oznacza to średni dzienny spadek o 450.
 
Kradzież samochodu
 

Spadek z 15 465 w 2013 roku do 14 124 w 2014 roku. Jest to spadek o  9 %, czyli o 1341. W 2004 roku liczba tych przestępstw wyniosła 51 150. Oznacza to spadek w ostatnim dziesięcioleciu o 62 %, a średni dzienny spadek o 101 przypadków kradzieży samochodu.
 
Zmniejszeniu uległa także liczba innych przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu:

 
•    Zabójstw – o 7 % mniej. Jest to spadek z 574 w 2013 roku do 532 w 2014 – natomiast w 2004 r liczba zabójstw wynosiła 980. Na przestrzeni 10 lat jest to spadek średnio o 1,2 dziennie. Podczas jednego dnia 2004 r. średnio dokonywano 2,7 zabójstw, natomiast w 2014 - 1,5.
•    Zgwałceń – o 2 %, czyli o 33 zdarzenia mniej. Jest to spadek z 1362 w 2013 roku do 1329 w 2014 – natomiast w 2004 r. liczba tych przestępstw wyniosła 2 176. Średnio w 2004 r. dziennie odnotowywano 6  przestępstw, podczas gdy w 2014 roku już tylko 3,6.
 
Przestępczość narkotykowa
 
Intensyfikacja walki z przestępczością narkotykową w 2014 przyniosła zwiększenie liczby zabezpieczonych narkotyków.  Policjanci zabezpieczyli ponad 3,7 tony środków odurzających, podczas gdy rok wcześniej było to blisko 1,9 tony.
 
Zdecydowanie poprawiło się bezpieczeństwo na drogach. Liczba przestępstw drogowych w 2014 roku spadła o 53 819, czyli o 38 % w stosunku do roku 2013. Ogólna liczba przestępstw drogowych w 2014 roku wyniosła 87 085. Dane za poprzedni rok (2013)  były wyższe i wyniosły 140 904 (wszystkie przestępstwa drogowe).
 
Porównując ze sobą statystyki drogowe z 2014 roku do 2013, widać utrzymującą się tendencję spadkową biorąc pod uwagę liczbę wypadków, osób rannych i ofiar śmiertelnych. W zeszłym roku doszło do 34 694 wypadków – jest to o 691 mniej niż w roku poprzednim. W 2014 r. liczba ofiar śmiertelnych wyniosła 3 171 osób, co oznacza, że na polskich drogach zginęło o 120 osób mniej niż w roku 2013. Spadła również liczba osób rannych, w 2014 wyniosła ona 42 177 osób i było to o 1294 osoby mniej niż w 2013 roku.
 
Wykrywalność ogółu przestępstw utrzymuje się na poziomie zeszłorocznym i wynosi 66,7 %.
Praktycznie oznacza to, że średnio, w przypadku każdych dwóch na trzy stwierdzone przestępstwa, zostaje wskazany podejrzany o ich popełnienie i zostają mu przedstawione zarzuty karne. Jeśli popatrzymy na wykrywalność przed 10 laty, to w 2004 roku wyniosła ona 56,2 %. 10 kolejnych lat pracy Policji spowodowało wzrost ogólnej wykrywalności o 10,5 %.

 
Ogólna liczba podejrzanych w 2014 roku wyniosła 363 582 osoby.
 
W obszarze przestępczości nieletnich, niższe wartości odnotowano zarówno, jeśli chodzi o liczbę czynów karalnych – spadek wyniósł 28 907, co oznacza obniżenie liczby czynów z 71 642 w 2013 roku do 42 735 w roku 2014, co stanowi blisko 40 %. Liczba zarejestrowanych podejrzanych nieletnich wyniosła  17 287 w 2014 roku i była niższa o 7 961 niż rok wcześniej.
 
Centralne Biuro Śledcze Policji
 
9 października 2014 roku rozpoczęła funkcjonowanie „nowa” jednostka organizacyjna Policji – Centralne Biuro Śledcze Policji, która powstała z wyodrębnienia ze struktur KGP Centralnego Biura Śledczego KGP.
W 2014 roku policjanci CBŚP zatrzymali 1622 osoby podejrzane o udział w zorganizowanych grupach przestępczych, w tym 154 liderów. 508 osobom przedstawiono zarzuty z art. 299 kk („pranie pieniędzy”). Zabezpieczono mienie na kwotę blisko 0,4 mld zł. Ponadto funkcjonariusze CBŚP zabezpieczyli ponad 2 tony narkotyków co stanowi blisko trzykrotny wzrost w porównaniu z rokiem ubiegłym (jedną ze zrealiowanych spraw wpisującą się w te wartości, a wartą szczególnej uwagi, jest sprawa sprowadzania z Iranu dywanów, w nitkach których przemycana była heroina).
 
Zlikwidowano 188 plantacji (w tym jedną z największych w Polsce, prowadzoną przez pseudokibiców jednego z piłkarskich klubów sportowych, gdzie zabezpieczono ponad pół tony narkotyków). Zlikwidowano również 28 fabryk, w których produkowano papierosy lub krajankę tytoniową. Policjanci zabezpieczyli także 232 jednostki broni.
 
Program standaryzacji komend i komisariatów Policji

 
W 2014 roku rozstrzygnięto 272 przetaragi na remonty i inwestycje na łączną kwotę 572 466 808 zł. W tym zakończono 56 projektów inwestycyjnych i remontowych. Dzięki realizacji zadań inwestycyjnych i remontowych poprawiono warunki służby blisko 10-ciu tysiącom policjantów i pracownikom Policji.
 
Badania opinii społecznej CBOS pokazują, że 70 % respondentów uważa Polskę za kraj, w którym żyje się bezpiecznie. Dodatkowo 90% twierdzi, że bezpiecznie jest w miejscu ich zamieszkania. Jest to najwyższy wskaźnik w ostatnim dwudziestoleciu.  72,4 % Polaków  dobrze ocenia pracę policjantów w miejscu zamieszkania (Polskie Badanie Przestępczości) podczas gdy wg. badań EUROSTATU opublikowanych w zeszłym roku, tylko 6,4 % Polaków obawia się przemocy, przestępczości lub wandalizmu. Stawia to Polskę, wspólnie z Litwą, na drugim miejscu wśród najbezpieczniejszych państw UE.

 
Informacja ze strony Komendy Głównej Policji.

 

KPP Lesko

Pogoda Lesko z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

baner PO WER 300x250 pomarańcz 2 1 1 1

Promowane firmy

 

Nasze Lesko

150px-POL_Lesko_COA.svgLesko – miasto położone na prawym brzegu Sanu, na pograniczu Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego - zwane jest "Bramą Bieszczadów"...więcej

punktMapa Leska
punktHistoria Leska
punktWYDARZENIA
punktUrząd Miasta i Gminy
punktStarostwo powiatowe
punktStraż Miejska
punktPolicja
punktPaństwowa Straż Pożarna
punktUrzędy Pocztowe
punktSzkoły
punktPrzedszkola i żłobki
punktSzpitale
punktStowarzyszenia
punktKościoły

Informator

ikonka_5Zbiór przydatnych informacji, które pomogą w życiu codziennym.

Przydatne informacje:

punktUrzędy
punktBanki
punktBankomaty
punktTaxi
punktKino
punktDyskoteki
punktApteki
punktRozkład jazdy

punktRestauracje
punktCzynne po 22
punktPizza na telefon
punktJedzenie na telefon
punktKwiaciarnie
punktNoclegi
punktFirmy
punktOgłoszenia

Ciekawe miejsca

ikonka_6Lesko – miasto położone na prawym brzegu Sanu, na pograniczu Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego - zwane jest "Bramą Bieszczadów"...więcej

punktCiekawe miejsca
punktWarto zobaczyć

punktZabytki Leska
punktMuzea Leska

Komunikacja

ikonka_7Lesko – miasto położone na prawym brzegu Sanu, na pograniczu Bieszczadów i Pogórza Przemyskiego - zwane jest "Bramą Bieszczadów"...więcej

punktPKS Lesko


punktPrywatni


Artykuły sponsorowane

Szkoły

Ostatnie komentarze

 • Nowy portal narciarski zaprasza!
  Lukcony 18.02.2018 22:55
  Azithromycin Vs Amoxicillin Chlamydia Viagra E Cialis Online Find Viagra Cheap Overnight Mail cialis ...
   
 • Kontakt
  Victortes 18.02.2018 07:51
  ihorekf http://www.restaurant-aurelais-paris18.fr/639-sac-guess-quilting-rose.html ...
   
 • Kontakt
  JeremyEvese 18.02.2018 06:59
  tnfnxnm http://www.l-d-c.co.uk/277-adidas-t-shirt-gold.php http://www.davidcottrell.co.uk/173-prada-luggage-bag.asp ...
   
 • Uroczystości 11 listopada w Lesku
  JerPlusty 17.02.2018 15:40
  Viagra E Miopia Tadora 40 Mg cialis Viagra Without Insurance Xenical Donde Compro Online Usa Uso Del ...
   
 • Kontakt
  Maxim 17.02.2018 14:29
  Вам не нужно будет объезжать десятки организаций, тратить свое драгоценное время и деньги, оплачивать ...